Sciadopitys verticallata 'Japānas širmegle'

 Kokaudzētavā arvien vairāk novērojam, ka cilvēki savā dārzā vēlas ko eksotisku, it sevišķi tie, kam dārzā jau salīdzinoši daudz dažādu augu. Viens   no   mūsu   sortimenta   augiem,   par   kuru   saņemam   visvairāk jautājumus, ir širmegle jeb tautā saukta par Japānas lietussargpriedi. lietussargs
Eksotisks, Latvijas apstākļos salīdzinoši lēni augošs augs. Interesanti, ka Sciadopitys verticillata augu atliekas, konstatētas 230 miljoni gadu vecāsfosīlijās   arī   Eiropas   teritorijā,   tomēr,   klimatam   mainoties   mūsdienās,auga dabiskā vide ir palikusi tikai Japānas dienviddaļā un dažās tās salās. Sastopams kalnu vidē 500-1000m augstumā virs jūras līmeņa, vietās, kurir lieli nokrišņu daudzumi un mitrums. Japānas lietussargs vislabāk jūtas 4.   zonā.   Parasti   lielāko,   skaistāko   augu   fotogrāfijas   veiktas   tieši   šādāklimata zonā. 
 Japānas lietussargs atbilstošā vidē ir ilgmūžīgs, līdzīgi ginkam. Katalogosaugumu   min   no   1,5   līdz   2m,   tas   varētu   atbilst   tikai   atsevišķāmizveidotām šķirnēm, Sciadopitys verticillata sava mūža garumā sasniedzpat krietna koka augumu. 
 Augs ar savu īpašo un neierasto formu ļoti piesaista cilvēku uzmanību pateicoties iegarenām līdz pat 12cm garām, plakanām skujam, kas zarugalos   sakārtotas   pušķos  un   veido   lietussarga   formu.   Sciadopitys verticillata nav jācērp vai speciāli jāveido, augam ir piramīdas forma ar izteiktu centrālo stumbru. Latvijas apstākļos aug daudz skrajāks nekā 4. -5. zonā.
 Augs pacieš īslaicīgus salus ziemas periodā no -20 līdz -27 C. Latvijas apstākļos pavasarī pēc šādiem mīnusiem ļoti ticami būs dzeltenīgas vaidaļēji oranžas lapiņas, tomēr vasaras sākumā augs parasti atjaunojas unkļūst tumši zaļš.   
Ir   izveidota   virkne   dažādu   pudurformu,   vērts   pieminēt   „Variegata”,„Mitsch   Select”,   „Wintergrun”,   ”Picolo”.   Stādot   šķirnes   augus,   jāņem vērā,   ka   tie   būs   vairāk   jāpiesedz   ziemas   periodā,   jo   ziemcietība   būskrietni zemāka. Jāseko arī lai sniegs neizlauž zariņus.
Širmegles stāda no vējiem aizsargātās vietās, bet ne tuvu citiem kokiem,lai tie nenoņemtu barības vielas un nepieciešamo ūdeni. Stāda mālaināsun smilšainās augsnēs, tai jābūt labi drenētai, pietiekami mitrai un arbarības   vielām   bagātai.   Svarīgi   nepārmēslot,   lai   jaunie   nenobriedušiedzinumi ziemā neapsaltu. Ieteicams stādīt saulainās vietās vai pussaulē.Ja stādīts saulē, ziemā obligāti jāpiesedz ar egļu vai priežu zariem.
 Sciadopitys verticillata parasti nav novēroti kaitēkļi un slimības. Augasula satur dabisko lateksu, kas to pasargā no šīm problēmām.
Mūsu klimatā pats nespēj vairoties, stādaudzētavās pavairo ar sēklām un spraudeņiem. Čiekuri ir brūnā krāsās izstieptas formas.
lietussargs