Picea abies Nidiformis

Saukta par Norvēģijas egli vai ligzdegli.

Auga apraksts

Ļoti iecienīts augs Igaunijā, Skandināvijā un ASV. Augu raksturo liela zonālā izturība (2-8)

(-40C). Šai eglei ir pundurforma ar izteiktām robežām. Augs pēc struktūras ir stingrs un kompakts. Skujas ir smalkas. Pavasarī jaunie dzinumi maigi zaļi, kas līdz rudenim kļūst tumši zaļā krāsā. Jaunie dzinumi nedaudz izliecas uz leju veidojot ko līdzīgu putna ligzdai. Arī daudzos augu katalogos dārznieki uzteic šo augu par izturību pret klimatiskajiem apstākļiem un pieticību kopšanā. Auga mūža ilgums virs 50 gadiem.

Augu pavairo ar spraudeņiem un arī potējot.

Salīdzinoši lēni augoša. Latvijas klimata apstākļos pieaugums ir no 3-5 cm. gadā. Kokaudzētavā 10 gados ‘Nidiformis’ izaudzis 1-1,2m platumā un 0,4 m augstumā. Nīderlandē ir redzēts eksemplārs 4m platumā un 1,5m augstumā.

Kokaudzētavā „Bīlasti” 15 gadu novērojumos secināts, ka „Nidiformis” vienlīdz lieliski aug gan klajā laukā, gan arī ēnā. Šo gadu laikā nav bijuši kaitēkļi un slimības. „Nidiformi” tā pat kā citus augus nav vēlams stādīt vietās kur pavasarī ilgstoši stāv ziemas sniegu ūdens. Augs ir samērā viegli atrodams un lēti nopērkams Latvijas kokaudzētavās.

Kopšana

Iestādot ‘Nidiformi”, tas jālaista pirmajā vasarā vismaz reizi nedēļā, ja laika ir karsts un sauss, laistīt vēlams biežāk. Auga sakņu sistēma ir sekla, tātad tas ir viegli pārstādāms. Parasti pēc pārstādīšanas paiet divi gadi līdz pavasarī tiek dzīti jaunie dzinumi. Augs ir ļoti iecietīgs pret augsnes tipiem un pH līmeni(5,0-8,0). Izcili izturīgs pret pavasara saules apdegumu.

„Nidiformi” var droši stādīt vietās, kur bieži ganās stirnas, šis augs nav prioritāte viņu ēdienkartē.

Izturīgs pret pilsētas piesārņojumu un ļoti labi aug pat blīvi apbūvētā pilsētvidē.

Piemērots audzēšanai terasēs un augu kastēs (protams ievērojot nosacījumus šiem stādījumiem).

Privātmāju dārzos „Nidiformis” iespējams nebūs centrālais augs, bet pilnīgi noteikti dos kādu akcentu.

Ļoti labi iederas veidojot robežas vai stādot gar publiskiem celiņiem. Ideāli var izpļaut auga apakšu, izmantojot auklas trimmeri.