Par augiem

Kadiķis ''Blue arrow''

Šī kadiķu šķirne ir diezgan ātraudzīga. No spraudeņa audzēts augs 1 metra garumu sasniedz piecu gadu laikā. Turpmākā augšana labos apstākļos ir ātrāka, līdz pat 40-50 cm sezonā. 15 gados kokaudzētavā "Bīlasti" atsevišķi eksemplāri ir sasnieguši 4m garumu. Ārzemju katalogos ir minēts, ka šī kadiķa mūžs ir 70 un vairāk gadu un to augums pārsniedz 6m. Augs iztur vismaz -30C. Nav sarežģīta kopšana.



 


Arējais apraksts. 

Šī kadiķu šķirne ir diezgan ātraudzīga. No spraudeņa audzēts augs 1 metra garumu sasniedz piecu gadu laikā. Turpmākā augšana labos apstākļos ir ātrāka, līdz pat 40-50 cm sezonā. 15 gados kokaudzētavā "Bīlasti" atsevišķi eksemplāri ir sasnieguši 4m garumu. Ārzemju katalogos ir minēts, ka šī kadiķa mūžs ir 70 un vairāk gadu un to augums pārsniedz 6m. Augs iztur vismaz -30C. Nav sarežģīta kopšana. Latvijas apstākļos augošie "Blue Arrow" vizuāli krasi atšķiras no Nīderlandē augošajiem stādiem. Augi nav izteikti zilganzaļi, bet gan zaļi. Raksturīgais tēraudzilais tonis var parādīties uz īsu brīdi augusta beigās. Nīderlandes klimatiskajos apstākļos augs ir ar spēcīgi vertikālu, ļoti šauru vainagu. 2m augs ir 30-40cm platumā. Mūsu klimatiskajā zonā šis kadiķis aug piecas reizes platāks (2,7m garš kadiķis būs līdz 2,5 m platumā, ja audzis atsevišķi).Šādi eksemplāri redzami "Bīlastos". Šauro formu var iegūt to intensīvi cērpot no sāniem. Ļoti šauras formas "Blue Arrow" būs svaigi importēts no siltākām zemēm. Augot Latvijā viņi laika gaitā pieņems plašāku formu un mainīs krāsu. Katalogos ir minēts, ka šim kadiķim ir sudrabaini zilas sēklu ogas, kas saglabājas zaros visas vasaras garumā. "Bīlastos" šiem kadiķiem ogas nav bijušas, iespējams tās ir vecākiem augiem. Auga stumbrs var būt viens vai vairāki, tas ir atkarīgs no izaudzētā spraudeņa. Stumbra miza ir pelēkā krāsā. Nav novērota mizas plaisāšanas problēma, kura mēdz būt tūjām. Aizskarot skujas jūtams īpatnējs aromāts. Šī šķirne neraisa interesi stirnām un zaķiem, stādījumi nav jāpasargā ar nožogojumiem. Kadiķu skujas var izraisīt īslaicīgu ādas kairinājumu. Augu pavairo ar spraudeņiem, apsakņošana diezgan ilgstoša. 

Kur stādīt 
Šis kadiķis ir iecietīgs pret pilsētas piesārņojumu, var stādīt iekšpilsētas vidē. Ar savu formu tam var būt labs akcents atsevišķos stādījumos. Ar savu blīvo zarojumu izcili aizsargā pret vēju. Ja šo kadiķi stāda dzīvžogā klajākā vietā, obligāti pirmos divus gadus tie rūpīgi jālaista. Katram kokam nedēļā vismaz divas reizes jālej 10 litri ūdens. Nevar paļauties tikai uz nokrišņiem. Protams, nepieciešamā mitruma daudzums ir jājūt. Šai kadiķu šķirnei nepatiks augt zemās vietās, kur pavasarī ilgāk saglabājas ūdens peļķes. Stādīšanas vietai jābūt labi drenētai. Ja augs veģetācijas periodā nebūs uzņēmis pietiekoši lielu ūdens rezervi, ziemas nogalē un agrā pavasarī var būt vērojama brūnēšana. Kokaudzētavā tika audzēti 14 000 Juniperus "Blue Arrow" stādi. Deviņu gadu laikā stādījumos netika novēroti pavasara saules apdegumi. Stādi tika iestādīti pilnīgi klajā laukā. Acīmredzot daudzu dārznieku novērojumi par stādu apdegšanu saulē ir saistīti ar nepareizu stādīšanu un kopšanu pirmajos divos gados pēc iestādīšanas, vai arī tās ir viņiem un tūjām raksturīgās kaites. Ja stādīti importa stādi, papildus problēmas rada adoptēšanās mūsu klimatam. Stādīšanā jāievēro tie paši noteikumi kā visiem skujkokiem. Jāņem vērā, ka šai šķirnei nepatīk slikti drenētas vietas ar ilgstoši stāvošiem ūdeņiem. Augs nav izvēlīgs attiecībā pret augsnes pH līmeni (4-7). Stādot kadiķu dzīvžogu ieteicams lietot augsnes sedzējmateriālu un mulču, tas atbrīvos no nepatīkamas ravēšanas un skuju dzēlieniem. 

Kopšana 

Latvijas apstākļos šķirne regulāri vismaz reizi gadā no sāniem jācērp. Galotnes jācērp kad ir sasniegts vajadzīgais augstums. Cirpšana veidos blīvu, pret sniega izgāzumiem noturīgu augumu. Kokaudzētavā cirpšanas darbus veicam februārī vai agri pavasarī, lai griešanas pēdas paspētu neredzami aizaugt. Veicot cirpšanu jāvēro laika prognoze vismaz nedēļai. Nav ieteicams jebkurus kokus cirpt mitrā, siltā laikā, var ievazāt ļoti nepatīkamas sēnīšu slimības. Katra cirpšanas reize veido arvien blīvāku zarojumu. No "Blue Arrow" iespējams veidot dažādas ornamentālās formas. Lieliskas formas var iegūt trīs gadu laikā. Ziemas periodā, lai neizgāztos zari ar slotu vai sniega lāpstu jānopurina biezāks sniegs. 
Slimības un kaitēkļi 

Dažos dārzos aprīļa beigās, maija sākumā ir novēroti brūni zaru gali sprīža garumā- iepriekšējā gada pieaugums. Šie brūnie zaru gali jāizgriež. Šo problēmu var izraisīt sēnīte "Phomopsis juniperovora", inficējot zarus mazākus par zīmuļa diametru. Problēmas rodas siltajā un mitrajā laika periodā. Sēnīšu slimību izplatības ierobežošanai ir svarīgi, lai augs būtu iestādīts vietā, kur būs vismaz dažas stundas dienas laikā ir saule. Liela nozīme ir, lai augi tiek izvējoti. Ar šo sēnīti inficējas tieši jaunie dzinumi, iepriekšējo gadu dzinumi paliek noturīgi pret šo sēnīti. Veseli augi ļoti viegli var inficēties ar sēnīšu slimībām arī no importētiem kaimiņu iestādītiem augiem. Lielveikalos nav speciālistu, kuri šīs kaites identificēs, stādus iepērk ņemot vērā zemāko iespējamo cenu. Inficētie zaru gali pavasarī sāk palikt dzeltenīgi, sarkanbrūni un vēlāk nobrūnē. Ir redzama ļoti izteikta robeža starp atmirušo daļu un dzīvo koku. Ieraugot atmirušos zarus tie ir nekavējoties jāizgriež un jāsadedzina, lietotās šķēres jādezinficē. Zarus negriezt mitrā laikā. Masveidīgā brūno zaru gadījumā, jālieto reģistrēti fungicīdi, informācija. Sīkāka informācija par to meklējama augu aizsardzības dienestā. Ārzemju literatūrā minētas arī tīklērces un arī tūjām raksturīgās sēnīšu slimības un kaitēkļi Phyllosticta thujae un Arborvitoe leafminer. Ja vasarā redzat, ka atsevišķam krūmam skrullējas zariņi, jāskatās vai uz jaunajiem dzinumiem nav sīki zaļi tārpiņi. Šajā gadījumā jāmiglo pesticīdi, vai jāmēģina kādi tautas līdzekļi pret kāpuriem. Stādot jebkuru augu dzīvžogu jārēķinās ar iespējamām kaitēm.

Tūja ''Smaragd''

Smaragd tūja ir šaura, kompakta un piramīdveida. Skujas ir spīdīgas un gaiši zaļas. Pēc ziemas perioda var pievienoties brūngans tonis. Piramīdveida forma pati izveidojas un nav obligāti nepieciešama veidošana. Vislabāk aug labi sagatavotās, vidēji mitrās augsnēs ar labu drenāžu. Augot pilnīgā ēnā mēdz samazināties vainaga blīvums, tādēļ rekomendējama pusēna vai saulainas vietas. Ieteicams izvairīties stādīt to izteikti vējainās vietās. Labi piemērota dzīvžogiem.


Šī ir skaista un ekskluzīva šķirne, bet jūtīga pret pavasara sniega apdegumu, sniega izgulējumu un lēnaudzīgāka nekā ''Boothi'' un ''Brabant'' tūjas.


Smaragd tūjas ir izturīgākas pret kaitēkļiem un sēnīšu slimībām salīdzinot ar citām tūju šķirnēm. Retos gadījumos jauno dzinumu brūnēšanu var izraisīt kukaiņa Argyresthia thuiella (ang. Arborvitae Leafminer) kāpuri. Bojājumi nav plaši, bet ja vēlas var lietot veikalā noperkamos insekticīdus periodā no Jūnija līdz Jūlijam. 

Sīkāku informāciju par stādīšanu un audzēšanu lasiet sadaļā derīgi padomi!